OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Genetici‚ Noe‚ a Ararat.

 
Ako vznikla na Ararate taká pestrá rozmanitosť rastlinných druhov?
Ararat je v súčasnosti neaktívny stratovulkán nachádzajúci sa vo východnej Anatólii v Turecku, v pohorí Arménska vysočina. Jeho vrchol tvoria dva štíty Veľký Ararat (5 137 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrchom Turecka, a Malý Ararat s výškou 3 896 m n. m ležiaci juhovýchodne od hlavného štítu. Celkovo sa masív Araratu rozkladá na ploche približne 1 000 km². (1)
Vrchol Araratu sa nachádza len 16 km západne od iránskej a 32 km južne od arménskej hranice. Turecko-iránska hranica prechádza okrajom východného úpätia Malého Araratu.
Podľa židovsko-kresťanskej tradície je vrchol pohoria Ararat miestom, kde pristála Noeho archa po opadnutí vôd potopy. (2)
Táto neaktívna sopka od nepamäti priťahuje dobrodruhov a vedcov. Rozsiahly výskum bol spravený archeológmi, ktorí Ararat nazvali aj kolískou civilizácie, pre veľmi bohaté náleziská osídlenia z epipaleotického obdobia a neskôr aj z doby bronzovej (5800? – 1200 p.Kr.). (3) Botanici a zoológovia často vedú vedecké expedície, ktorých cieľom je skúmať nezvyčajne pestrú flóru a faunu.
Genetikov zaujal fakt, že na úrodných úpätiach a v okolí Araratu rastie nezvyčajné množstvo predchodcov moderne pestovaných plodín. Ktorýsi vedec raz poznamenal, že na Ararate sa muselo Noemu vysypať vrece so semenami, lebo nie je jednoduché vysvetliť, prečo tu vedľa seba rastie tak veľa pôvodných foriem dnes pestovaných rastlín. Nikolai Ivanovich Vavilov, ruský genetik a botanik, definoval okolie Araratu ako jedno z hlavných centier pôvodu genetických zdrojov rastlín. (4)
Botanické expedície zistili v širšom okolí Araratu a na araratskej plošine (Turecko, Arménsko) početné zastúpenie druhov a poddruhov obilnín, strukovín, olejninín, krmovín, ovocia a zeleniny svetového významu. Široká škála rôznych druhov pšeníc, až 360 variet tejto obilniny a tiež zaujímavá škála druhov raže a jačmeňa púta pozornosť botanikov a šľachtiteľov, ktorý tu hľadajú v pôvodných rastlinách gény odolnosti voči chorobám. Za šošovicu, hrach, viku a cícer tiež vďačíme tomuto miestu. Predkovia ďateliny, lucerny a mnohých tráv sa tiež rozšírili na naše územie z tohto veľmi bohatého genetického centra. Od prastarých čias je tu dokázateľná prítomnosť rôznych druhov jabloní, hrušiek, sliviek aj mandlí. Ríbezle, pistácie, jahody, špenát, repa, mrkva, koriander, mäta, šalát, mak, ľan, horčica dopĺňajú gigantický zoznam veľmi zaujímavých a ekonomicky kľúčových plodín. (5)

Večným snehom prikrytý vrchol Araratu stále láka archeológov, ktorý skúmajú rôzne zachovalé, prehistorické náleziská a botanikom stále kladie otázky ako je možné, že tak vysoký počet predchodcov našich najdôležitejších plodín v takej obrovskej rozmanitosti možno nájsť na tak malej geografickej ploche práve na úpätiach Araratu. Keď zvážime množstvo rastlinných druhov, ktorým tu boli nájdené pôvodné stanoviská. Skutočne môžeme uvažovať nad myšlienkou, že práve Ararat je miestom, odkiaľ sa rozšírilo prehistorické poľnohospodárstvo, resp. kde roľník Noe po potope začal obrábať pôdu.





(1)    http://sk.wikipedia.org/wiki/Ararat_%28vrch_v_Turecku%29
(2)    Genesis 8:4
(3)    http://globalwarming-arclein.blogspot.com/2012/01/two-new-archeological-sites-on-ararat.html
(4)    http://en.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Vavilov
(5)    http://www.cac-biodiversity.org/arm/arm_biodiversity.htm#Wild%20Relatives%20and%20Crops
http://www.youtube.com/watch?v=moPIH15uki8&feature=related